Strategie
Naše vize: Zlínský kraj se stane centrem inovativního zpracování plastů v ČR.
Mise
- Vytvořit reprezentativní fórum zpracovatelů plastů ve Zlínském kraji
- Nastavit efektivní sítě zpracovatelů plastů pro využívání vybraných služeb a produktů, jako nezbytného předpokladu pro zvyšování výkonnosti i konkurenceschopnosti
- Zajistit zázemí pro přípravu společných rozvojových projektů
Východiska strategie
Klíčové aktivity
Stěžejní činnosti Plastikářského klastru, realizované mmj. za průběžné podpory projektů MPO ČR/EU v rámci OP PP, OP PI a OP PIK, představují: Vývoj a inovace, Lidské zdroje a Společný nákup.
Na regionální úrovni spolupracujeme s našimi partnery (Zlínský kraj, Technologické inovační centrum), síť mezi klastry jsme rozšířili především spoluprací s česko-slovenskými klastry (Moravskoslezský automobilový klastr, Klastr českých nábytkářů, Automobilový klaster západné Slovensko).
Základem sítě výzkumné a vývojové je spolupráce s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně, především s Centrem polymerních materiálů a Centrem polymerních systémů. V současné době dále rozšiřujeme společné aktivity s Regionálním VaV centrem pro nízkonákladové plazmové a nanotechnologické povrchové úpravy (CEPLANT) a Centrem vědecké excelence (CEITEC) v Brně.
Mezinárodní síťování realizujeme prostřednictvím členství v evropských plastikářských organizacích (EUPC) a zapojení se do společných mezinárodních projektů (CLUSTERPLAST, CERADA, AUTOPLAST).
Vývoj a inovace
Cíl: Zvýšení konkurenceschopnosti členských firem Plastru aplikací nových surovin a aditiv. Zavedení nových technologií ve členských firmách Plastru. Eliminace slabých stránek malých a středních firem, které nemají vybudovanou infrastrukturu pro testování nových materiálů.
Materiálový výzkum
Výzkum v oblasti materiálů je orientován do dvou hlavních směrů:
Nové suroviny (nové polymery a aditiva, nanoplniva, biopolymery apod.)
Optimalizace polymerních směsí
Technologický vývoj
Nabídku zařízení pro výzkum, vývoj a inovace zajišťují jednak vlastní technologické investice Plastru a dále také úzká spolupráce s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně (UTB), zejména Centrem polymerních materiálů a Centrem polymerních systémů. Členové Plastru tak mají zajištěný přístup k velmi kvalitní přístrojové infrastruktuře.
Středisko pro modelování výrobků z plastů
Naše testovací a vývojové středisko vybavujeme jen zařízeními, která nejsou k dispozici na UTB nebo u členů Plastru. V současnosti jsou k dispozici tyto přístroje.
Lidé
Cíl: Zvyšování odborné úrovně zaměstnanců členských firem Plastru. Přenos výstupů z vývoje zpracování plastů k operátorům plastikářských strojů a technologům. Prezentace inovací zpracování plastů. Zaměření na studenty středních škol a Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) formou společných aktivit – odborných exkurzí, stáží a diplomových prací.
Odborné workshopy, semináře, školení
Pravidelně pořádáme setkání pro cílené skupiny zaměstnanců našich členských firem, tzv. Plastrové čtvrtky. Dále organizujeme odborná školení a workshopy pro operátory technologických zařízení jednotlivých zpracovatelských technologií (vstřikování, vytlačování, …).
Studentské stáže a praxe
Pro studenty UTB organizujeme odborné stáže v členských firmách Plastru, které pro ně představují důležitou pracovní zkušenost a pro firmy možnost výběru nových zaměstnanců. S UTB i našimi členskými středními školami dále spolupracujeme při aktualizaci zaměření studijních oborů a odborných předmětů.
Nákup
Cíl: Zvyšování konkurenceschopnosti členských firem klastru snižováním nákladů.
- Společný nákup elektrické energie
- Společný nákup plynu
- Společný nákup surovin
- Společný nákup režijních materiálů
Režijní středisko
Cíl: Zajištění funkčního, administrativního a projekčního zázemí Plastru.
- Provoz kanceláře Plastru
- Benchmarking výkonnosti členských firem Plastru
- Propagace a publicita